Szent-Iványi Ilona és Nagypál Szabolcs meghívására mentem el a rendezvényre, melyet az Evangélikus Hittudományi Egyetem Doktori Iskolája és a Goldziher Intézet rendezett, 2007. október 10-én délelőtt 10 órától az EHE Dísztermében. Az előadóktól több pozitív értékről hallottunk, amivel az iszlám hozzájárulhat Európa kultúrájához és arról is szó esett milyen aggodalmak léphetnek fel az iszlám vallásúakkal, főleg a bevándorlókkal kapcsolatban. A délelőtti- és délutáni előadások / hozzászólások közti vegetáriánus ebéd alatt rövid eszmecserét folytattunk Nagypál Szabolccsal, a Békés Gellért Ökumenikus Intézet munkatársával és Németh Pál, református lelkésszel.
A délutáni részt egy kerekasztal beszélgetés zárta, mely a vallások közötti párbeszéd lehetőségeit tárgyalta. Az előadók többsége a vallásközi dialógushoz való pozitív hozzáállást emelte ki beszédében, megemlítve ennek etikáját és egymás tradíciójának tiszteletben tartását.
Ehhez a témához kérte Szent-Iványi Ilona, hogy szóljak hozzá. Főleg azt emeltem ki, hogy mindehhez az első lépésnek azt gondolom, hogy nekünk magunkban kell lebontanunk az előítéleteinket másokkal szemben. Lehetőséget kell biztosítanunk, hogy a más világnézettel rendelkező embertársaink maguk mondják meg, miben hisznek, mi az, ami bántja őket stb. Kiemeltem, hogy vallásközi párbeszédről akkor lehet szó, ha ez a saját hitüket gyakorló / megélő emberek között jön létre a szerénység és egymás tisztelete jegyében (a monoteista szentírások szerint Krisna / Isten teremtményei vagyunk mindannyian).
Az egész napos tanácskozás végén többen beszélgettünk egymással, az elhangzottakkal kapcsolatban.
——————————————————————
A rendezvény részletes programja és előadói:
10 Megnyitó Jutta Hausmann, EHE Doktori Iskola
10.15 I. szekció: Az iszlám kultúra Európában, társadalmi, szociális kérdések
Előadók:
Abdul-Fattah Munif, Magyarországi Muszlimok Egyháza: Mit adhat az iszlám Európának
Tüske László, PPKE: Tradíció és racionalizmus, eltérő iszlám irányzatok Európában
Németh Pál, református lelkész: Hitbeli hasonlóságok és különbözőségek
11.15 Hozzászólás, vita
12.0 Ebédszünet
13.30 II. szekció: Iszlám: kihívás, vagy esély? A hagyományosan zsidó-keresztény Európa számára, mennyiben jelent kihívást, vagy veszélyt a növekvő számú, közel harminc milliós európai muszlim közösség?
Előadók:
Dobrovits Mihály, Miskolci Egyetem: Törökország útja a modern világban
Gábor György, MTA Filozófiai Intézet, ORZSE: Csodagyűrű csak egy van
Kondiné Anwar Klára, Magyarországi Muszlimok Egyháza Női Bizottság: Muszlim nő Európában
14.30: Kerekasztal beszélgetés: A vallásközi párbeszéd lehetőségei Európában és hazánkban
Moderátor: Szent-Iványi Ilona, EHE PhD hallgató
Résztvevők:
Béres Tamás, EHE
Csepregi András, OKM Egyházi Kapcsolatok Titkársága
Nagypál Szabolcs, Békés Gellért Ökumenikus Intézet
Sulok Zoltán, Magyarországi Muszlimok Egyháza