Egyre meggyőzőbb a fajok eredetének védikus magyarázata

Admin Filozófia, Hírek

Soha nem volt még olyan könnyű leleplezni az evolúcióelmélet hibáit, mint napjainkban

Mit mondasz, ha a gyermeked vagy egy tanítványod megkérdezi tőled, hogy honnan származnak a madarak és a másféle állatok? Ha védikus alapon neveled és oktatod őket, akkor talán a Bhagavad-gítá 10.6-os versét idézed nekik, ahol Krisna így válaszol:

„A hét nagy bölcs, előzőleg pedig másik négy tudós, valamint a Manuk [az emberiség ősnemzői] Belőlem, az Én elmémből születtek, s a különféle bolygókat benépesítő élőlények mind tőlük származnak.”

Esetleg megmutatod még az érdeklődő fiataloknak a Srimad-Bhágavatam kapcsolódó fejezeteit, amelyek a világ szentírásai között egyedülálló részletességgel mutatják be, hogy Isten és a segítői milyen módszert alkalmaznak a fajok világkorszakonként ismétlődő megnyilvánítása során. 

Nehézséget okozhat azonban, hogy a Krisna-hívők gyakran olyan országokban és kulturális környezetben élnek, ahol az iskolák és a médiumok a darwini elmélet mai változatát hirdetik. Ezen elképzelés szerint a növények, az állatok és az emberi lények hosszú idő alatt, közös ősökből fejlődtek ki, apró változások révén.

A védikus és az evolúciós magyarázat közötti ellentmondás zavart okozhat a fejekben. Hogyan űzhetjük el ezt a zavart?

Nagy szerencse, hogy az elmúlt évtizedekben könyvtárnyi irodalom született már arról, hogy az evolúcióelmélet modern változatai is olyan hiányosságokkal küzdenek, amelyek alapján az egész elmélet érvényességét meg lehet kérdőjelezni.

Sőt mi több, többszáz oldalnyi idézetgyűjtemény áll már rendelkezésre, amelyben a biológia egyes szakterületeinek neves képviselői hívják fel a figyelmet az evolúcióelmélet belső ellentmondásaira és hipotetikus voltára.

Nem kell tehát attól tartani, hogy ha megkérdőjelezzük az evolúciós elképzelést, akkor tudománytalannak látszunk: éppen a tudomány és a logika szolgálatat erős érveket a fokozatos kifejlődés nézetével szemben és a fajok magasabb rendű eredete mellett. Az alább bemutatott, angol és magyar nyelvű könyvek egy részét Krisna-hívő értelmiségiek, más részüket pedig az evolúcióelméletben kételkedő tudósok írták.

 

Egy soha nem bizonyított elmélet

Jonathan Wells biológus az Icons of Evolution és a Zombie Science  [Az evolúció ikonjai és Zombi tudomány] című könyveiben leleplezi, hogy a biológiatankönyvekben az „evolúció bizonyítására” felhozott érvek és példák logikai és tudományos értelemben megtévesztőek és egyáltalán nem következik belőlük az élőlények közös ősökből való leszármazása. Ezen érvek és képek annak ellenére keringenek továbbra is a tankönyvekben, hogy gyakran maguk az evolúcióelmélet hívei is elismerik, hogy hatástalanok. Wells magyarul is megjelent könyve a Darwinizmus és intelligens tervezettség, ami ebben a témában is remek eligazítást kínál.

A többszerzős Explore Evolution [Az evolúció kutatása] című, alternatív tankönyv végre úgy áll a témához ahogy régen vártuk: nem csak a neodarwinizmus mellett, hanem az ellene szóló tudományos érveket is bemutatja, így az olvasó maga döntheti el, hogy kinek hisz.

A Discovering Intelligent Design [Az intelligens tervezettség felfedezése] című tankönyv pedig középiskolás korúak számára készült, de felnőttek számára is megvilágosító erővel mutatja be az élővilág magasabb rendű eredete mellett szóló bizonyítékokat. A tananyag egy munkafüzetet is tartalmaz, valamint az egyes témákhoz kapcsolódó videórészleteket. Külön modulból ismerhetjük meg például a biológiai összetettségből levonható logikus következtetéseket, vagy hogy a földrétegekben található kövületek miért nem támogatják a közös leszármazás elképzelését.    

 

A kövületek Darwin ellen vallanak

A New York Times és a Los Angeles Times bestseller listáján is szerepelt Stephen Meyer könyve, a Darwin’s Doubt [Darwin kételye]. Ebből kiderül, hogy az őslénytani kutatások szerint a kambriumnak nevezett ősi korszakban számos különböző állati testtípus jelent meg robbanásszerű gyorsasággal, láthatóan mindenféle „ősök” nélkül. Ez ellentmond a feltételezett fokozatos kialakulásnak. Ráadásul az elmúlt évtizedek feltárták a DNS-ben tárolt biológiai információ fontos szerepét. Teljes a tanácstalanság, hogy honnan származik ez az elképesztő mennyiségű és szervezetten áramló információ. Az élőlények tudatos tervezettsége messze logikusabb magyarázat minderre, mint bármiféle irányítatlan természeti folyamat. 

A múltbéli lények maradványai azonban nem csak a fajok hirtelen megjelenéséről tanúskodnak, hanem arról is, hogy az evolucionisták időrendi felfogásával is baj lehet. Michael Cremo (Drutakarma Dásza) Forbidden Archeology [Tiltott régészet] című könyve azt dokumentálja, hogy számos olyan emberi jelenlétre utaló nyomot (csontokat, csontvázakat, emberalkotta eszközöket és épületmaradványokat) fedeztek fel az idők során, amelyek több millió, tízmillió, vagy akár százmillió évre visszamenőleg is igazolják a Homo sapiens földi létezését. Eközben a hivatalos tudomány még mindig azt gondolja (bár időnként hátrébb tolja az időhatárt), hogy hozzánk hasonló emberek csak háromszázezer éve léteznek. A könyv rövidített változata, a Hidden History of the Human Race (ami magyarul Az emberi faj rejtélyes eredete címmel jelent meg) megerősíti az emberi faj extrém ősiségét, amiről a védikus írások történetei is beszámolnak. 

 

Isten módszere nem az evolúció

Főként keresztény körökben népszerű a „teista evolúció” felfogása, amely szerint Isten evolúció útján teremtette a fajokat. Azonban ma már sok művelt keresztény is megkérdőjelezi ezt az álláspontot. Egyrészt éppen tudományos okokból, mivel például az egyes növényi és állatfajok kövületei hirtelen bukkannak fel a földrétegekben, és földi fennmaradásuk során nem mutatnak átalakulást. Ráadásul a mutációk és a kiválogatódás folyamatáról – ami az evolúcióelmélet szerint az átalakulásért lenne felelős – kiderült, hogy nem képes jelentős biológiai újdonságokat eredményezni. Ezért több mint ezer, doktori fokozattal rendelkező kutató és oktató nyilatkozatban is követeli, hogy tudóstársaik értékeljék újra az elméletet.

Egy, a teista evolúciós felfogás keresztény kritikáját tartalmazó, igényes kötet pedig a témában jártas tudósoktól és teológusokól származó tanulmányokat tartalmaz. Bírálataikat tudományos, logikai és teológiai szempontból is megfogalmazzák. Ha az elképzelt evolúciónak nincs elfogadott, működőképes mechanizmusa, akkor miért lenne ez a hatástalan folyamat „Isten módszere”?

A védikus teremtésmagyarázat pedig végképp nem fér össze a teista evolúció elképzelésével, hiszen a puránikus leírások szerint emberi lények a teremtés kezdeti időszakától fogva, minden manvantara– és yuga-korszakban, vagyis millió évek óta élnek a Földön.

 

Krisna-tudatú szerzők a fajok valódi eredetéről

A Rethinking Darwin [Darwin újragondolása] című könyv a Bhaktivedanta Book Trust kiadásában jelent meg, Leif A. Jensen (Lalitanatha Dásza) szerkesztésében. Az ő írásán kívül az intelligens tervezettség irányzatának neves képviselői mutatják be a darwini paradigma hiányosságait és a természet tervezettsége mellett szóló modern tudományos érveket ‒ a biokémia, a régészet, a kozmológia és a tudatkutatás területén. Végül az ősi indiai világkép is bemutatásra kerül, amely számos, a tudomány által megfejtetlen kérdést frappánsan megválaszol.

Drutakarma Dásza a korábban említett könyvei mellett a Human Devolution [Az emberi devolúció] című kötetben bemutatja a védikus világfelfogást támogató tudományos megfigyeléseket: az elme és a lélek létezésének megfigyeléseken alapuló bizonyítékait. Emellett összegzi a Srimad Bhágavatamban is olvasható védikus teremtésmagyarázatot: a fajok egy isteni tervet követve, az univerzum magasabb szintjein élő, emberfeletti lények segítségével jutottak el a Földre.

A természet IQ-ja című könyvet (két magyar szerző alkotását) 300 természetfotó díszíti. A könyv angol kiadását 2009-ben az USA Book News az év három legjobb tudományos ismeretterjesztő könyve közé választotta. Ez a kiadvány az állatok ösztöneinek megfejtetlen rejtélyeit mutatja be. Ugyanis az élőlényeknek nem csak a testi felépítése sugall tervezettséget, hanem az elméjükbe épített összetett ösztönprogramok is egy felsőbbrendű lény alkotó tevékenységéről tanúskodnak.

Soha nem volt még olyan könnyű megérteni és másoknak elmagyarázni az evolúcióelmélet bizonyítatlanságait, mint napjainkban. Csak a megfelelő forrásokból kell tájékozódnunk, és egy kicsi használni kell az eszünket. Krisna hívei magabiztosan állhatnak ki Uruk örökké igaz és tökéletes eredetmagyarázata mellett.

 

Dr. Tasi István / Isvara Krisna Dásza