Kibékíthető-e a férfi és a nő?

Admin Életmód, Hírek

– Olyan jó lenne egy társ, akiben bízhatnék!

– Olyan nehéz megfelelő partnert találni…

– Nem könnyű ez a házasélet!

*Ugye, ismerősek kedves olvasóinknak ezek a sóhajok? Partnerkapcsolataink gyakran felemásak, és őszintén szólva elmaradnak a számunkra biztonságot nyújtó „ideális kapcsolat” fogalmától. Lássuk, kínál-e valami praktikus megoldást erre az õsi védikus kultúra! A válasz: igen. És hogy ez miként valósulhat meg a mindennapok során, arról szeretnék könnyen áttekinthető leírást adni az alábbiakban.

 

Alapismeretek: a férfi és női természet sajátosságai

Ahhoz, hogy sikeresen működjön a kapcsolatunk, tudnunk kell, „mivel” is állunk szemben. A férfiak és a nők alapvető tulajdonságai között találunk azonosságokat és eltéréseket is, amelyek az idő múlásával sem szűnnek meg. Közös mentális jellemzőink például az intelligencia, az emlékező- és ítélőképesség, amelyek a férfiaknál és a nőknél is hasonlóképpen működnek. Ám fel kell hívni a figyelmet egy fontos különbségre az elme analitikus (elemző) és érzelmi működését illetően. Ez a következőket jelenti: egy férfi vagy elemző „üzemmódban” van (és ilyenkor a nő számára ridegnek tűnik), vagy pedig érzelmi síkon működik, ami azt jelenti, hogy „elveszti a józan eszét”, ömleng, vagy az érzékeit akarja kielégíteni.

A másik oldalon, a nők esetében mindkét „működési mód” egyszerre van jelen. Tehát amikor egy nõ analitikusan mérlegel, elemez valamit, akkor is befolyásolja döntését a tárgyhoz (vagy személyhez) való érzelmi hozzáállása (szeretem–nem szeretem, tetszik–nem tetszik), így döntései előtt hosszasabban fontolgat. Amikor pedig főként érzelmi dolgokról van szó, eközben is tud elemezni, mérlegelni (amire egy férfi ilyen helyzetben általában nem képes), hogy helyes-e, hasznos-e valami vagy sem. Röviden összefoglalva: a férfi vagy analitikus, vagy pedig érzelmes, a nő pedig egyszerre mindkettő. A védikus pszichológia szerint mindez nem döntés kérdése, hanem lélektani törvényszerűség. Ugyanakkor azt is fontos megjegyezni, hogy különböző mentalitásaik miatt partnerüktől eltérően fogják látni és megélni a dolgokat.

 

A kapcsolat alaphangulata: a gondoskodás

Ahhoz, hogy a házastársunkkal való kapcsolatunk, illetve általában az emberi kapcsolataink működőképesek legyenek, megfelelő belső hozzáállásra van szükség a felek részéről. Ennek végletei a kihasználó és a gondoskodó attitűd. A kihasználásra felesleges sok szót pazarolni, mert az élet sok területén találkozunk vele, úgyhogy bővelkedünk az ezzel kapcsolatos személyes tapasztalatokban.

Minket most a gondoskodó hozzáállás érdekel, mivel ez a sikeres házastársi viszony alapja. Mit is jelent ez? Ha azon gondolkozunk: „hogyan törődhetnék jobban a társammal?”, „hogyan segíthetnék a problémái megoldásában?”, „mivel járhatnék a kedvében?”, akkor partnerünk azt fogja érezni, hogy figyelembe vesszük az igényeit, szeretjük, törődünk vele, s õ számíthat ránk. Így õ is készségesen mellettünk áll majd, és szívesen segít, amikor szükség van rá. A védikus lelki hagyomány egyedül ezt a gondoskodó hozzáállást tartja kívánatosnak és megfelelőnek, mert ez mûködő házasságokat biztosít, a szilárd házasságok pedig a működõképes társadalom alapját képezik.

 

Milyen a jó férj?

A férfiak számára az elemző, elvhű „üzemmódot” javasolják. Amikor ugyanis érzelmi oldaluk dominál, olyankor „hasznavehetetlenek”. A férfiak igazi erőssége, hogy józan állapotukban tudják, milyen elvek szerint kell cselekedniük, és nem befolyásolják őket érzelmi hullámzások. Lelki fejlődésünk és anyagi megélhetésünk szempontjából egyaránt szükségünk van arra, hogy a különböző élethelyzetekben megfelelően tudjunk dönteni. A férfielme értéke pedig éppen döntéshozó képességében rejlik. A házastársi kapcsolatban így a férj megfelelő döntéseivel és következetes cselekedeteivel képes a megfelelő irányba vezetni a családját.

A férfi anyagilag, lelkileg és érzelmileg is gondoskodik feleségéről és gyermekeiről. Mivel kiegyensúlyozottabb tud lenni a feleségénél, biztos támaszt tud neki nyújtani nehéz élethelyzetekben. Különösképpen akkor nyílik jó kilátás a békés családi életre, ha a férj a vallásos elveket is határozottan követi, családja pedig együttműködik vele ezen a téren.

 

Milyen a jó feleség?

A jó család másik fontos alapja az erényes és hűséges feleség. A nők erőssége, hogy még érzelmileg felkavaró körülmények között is meg tudják őrizni az általuk elfogadott elvek szerinti magatartásukat. A férfiak hasonló helyzetben gyakran érzelmeik és érzékeik kiszolgáltatottjaivá válnak, a hölgyek azonban nem. A nők emiatt tökéletesen el tudják látni egy családanya feladatkörét. A család minden egyes tagjához megfelelően tudnak viszonyulni, és figyelembe tudják venni az igényeiket. A nők legkiemelkedőbb szépsége az anyai hangulat, amelyet a védikus hagyomány is dicsőít. Lelki tradíciónk szerint egy nő számára felnőtt korában a gondoskodó, törődő családanya szerepe a legmegfelelőbb élethelyzet.

A feleség gondoskodó hangulatának és erényes viselkedésének köszönhetően férje legfontosabb támasza. Ha a férj túl érzelmessé válik, akkor – mivel egyidejűleg tud hozzá érzelmileg és értelmileg is viszonyulni – képes segíteni neki, hogy újra higgadttá és racionálissá váljon.

 

A sikeres házasság jellemzői

Egy jó férj és egy jó feleség egyaránt gondoskodni, törődni szeretne a másikkal. Nincsenek hamis elvárásaik egymással szemben. A férj elégedett, becsüli és értékeli felesége törődését. A feleség is elégedett férjével, nem kér tőle teljesíthetetlen dolgokat, és szívesen gondoskodik róla. Mindketten elég időt szakítanak egymásra. Megbeszélik konfliktusaikat, és közösen oldják meg őket. Nem várnak „csodát” a házasságtól, mert K¥¢£a (Isten) szolgálata az elsődleges a számukra, és ebben segítik egymást a családi élet keretei között.

A védikus kultúra szerint a következő négy elvet alkalmazzuk családos életünkben, amelyek elősegítik a nyugalmunkat és hatékony lelki fejlődésünket.

  • Családunk tagjai csak vegetáriánus ételeket fogyasztanak, amelyeket először felajánlottunk házi oltárunkon a Legfelsőbb Személynek, Krisnának.
  • Családtagjaink nem kábítószereznek, nem isznak, és nem dohányoznak.
  • Nem vagyunk szerencsejátékok rabjai.
  • Nemzőképességünket a gyermekáldás érdekében használjuk, házasságunk keretein belül.

Egy harmonikus, a lelki elveket követő család biztos támaszt jelent tagjainak az Istenhez visszavezető úton, aminek köszönhetően a szülők és gyermekeik egyaránt békések és elégedettek lehetnek.

 

Ha ép a család, ép lesz a gyermek is

A védikus kultúra nagy hangsúlyt helyez a családtervezésre, mert ez a jó népesség és a civilizáció alapja. A gyermekek számára fontos, hogy kiegyensúlyozott és teljes családban nevelkedjenek fel. Az ilyen gyermekek rendszerint – mivel megfelelő modellt láttak –, mikor eljön az ideje, hasonlóképpen alakítják majd a saját családjukat is. A gyermekkorban elmulasztott törődés és nevelés utólag már csaknem pótolhatatlan.

Govardhana dāsa