Balarāma, vagy más néven Balabhadra Kṛṣṇának, az Istenség Legfelsőbb Személyiségének a közvetlen, bensőséges társa. A védikus írások szerint egészen pontosan a bátyja. Mindez nem jelenti azt, hogy Isten előtt keletkezett volna, hiszen Isten örökkévaló, viszont rendkívüli módon kedveli a különféle kapcsolatok ízeit, így a kisöccsi szerep is kedvére való.
Térjünk vissza Balarāmára, akit helyzete miatt szintén Istenként tisztelünk és imádunk, hiszen Ő Kṛṣṇa egyik avatārája is egyben. Bőre színe halvány, fehéres árnyalatú, és mindig az óceánhoz hasonlatos kékszínű ruhában jár. Az írások szerint a jelleme tüzes és makacs. Ő képviseli a kötelességet, a hűséget és az egyszerűséget.
Templomainkban Kṛṣṇa társaságában ábrázoljuk, de India-szerte találhatunk olyan ősi templomokat is, ahol egymagában, vagy felesége, Revatī társaságában imádják a papok. Ilyen például a Daujī nevű falu Észak-Indiában.
Kṛṣṇa bátyja a földművelést, mezőgazdaságot testesíti meg, az egyszerű életmód képviselője. Ezt szimbolizálja a vállán hordott faeke is. Nem véletlen, hogy aki a mezőgazdaságban sikert kíván elérni, az Balarāma áldásaira törekszik.
Balarāma az erő jelképe, legyen az lelki vagy fizikai. Śrīla Prabhupāda így ír Róla: „Balarāma kegye nélkül senki sem érheti el az élet célját. Śrī Narottama dāsa Thākura ezért azt mondja, nitāiyera karuṇā habe, vraje rādhā-kṛṣṇa pābe: amikor valaki megkapja Balarāma, Nityānanda kegyét, nagyon könnyen elérheti Rādhā és Kṛṣṇa lótuszlábát.” (SB.7.15.45)
Ma, Balarāma megjelenési napján imádkozzunk együtt Hozzá!
“Ó, Úr Balarāma, kérlek, ha Te is úgy kívánod, adj nekem erőt, amivel leküzdhetem a haszontalan gondolatokkal felfegyverzett nyughatatlan elmém, mely olykor messze szalad és elvész e világ végtelen útvesztőjében.”
Śacinandana Swami
Bárcsak az Úr mindannyiunkat megáldana lelki erővel, hogy legmélyebb lelki vágyainkat beteljesíthessük!