A Syama Handmade Textilműhely 2019-ben indult útjára. Célja, hogy Krisna-völgy önellátási törekvéseinek részeként megoldást nyújtson a saját ruházat igényére, mindeközben pedig kutassa és megőrizze a ruhakészítéshez köthető hagyományos módszereket.
Fő tevékenysége a ruházati termékek fenntartható módon történő gyártása, forgalmazása és a ruhakészítéshez kapcsolódó termelési és kézműves mesterségek kutatása, rendszerezése és hagyományainak ápolása.
A textilműhelyben kiemelt fontosságú a néphagyományt követő alapanyagok, a len, a kender, a gyapjú előállítása, és általánosságban véve a természetes anyagok (pamut, selyem, alpaka, bambusz, …) használata.
Magyarországon ma már igen kevesen rendelkeznek azzal a tudással, hogy hogyan kell saját rostlen és rostkender segítségével önfenntartó módon elkészíteni a ruháinkat. Több éves kutatómunka és kísérletezés árán sikerült ezt visszahozni a feledés homályából. Jelenleg Krisna-völgy az egyetlen olyan hely hazánkban, ahol a magtól a ruháig a teljes folyamatot a gyakorlatban is űzik.
A Syama Handmade munkájának szerves részét képezi a hagyományos textilkészítési eljárások felkutatása, beleértve, hogy a fonal- és textilfestéshez természetes növényi festékeket használnak. Emellett a nyomódúcos textilmintázást is alkalmazzák, amely a magyar textilhagyományban is elterjedt volt. Ennek a technikának az eredete egészen Indiáig vezethető vissza, ahol napjainkig tanulmányozható. Nagy mennyiségű magyar és indiai fa-nyomódúccal rendelkeznek. De kutatják és ápolják a magyar és az indiai tradicionális hímzési technikákat is.
A kézműves műhelyben számos 100-120 évvel ezelőtt készült jelenleg is működőképes eszköz található, pl. rokkák, szövőszékek, gyapjúkártoló, tiloló, gereben gazdagítja a repertoárt. A lyukkártyás szövőszék (nyüstös gép) kifejezetten ritkaságnak számít hazánkban. Eszközeink ma is jó állapotban vannak és remek szolgálatot tesznek.
A tevékenységeik során az eszközöket emberi erővel működtetik, áramot csak a világításra használnak, a mosást és a vasalást is fenntartható módon oldják meg.
A sokféle kipróbált textilkészítési technika közül az alábbi termelési irányokat indították el:
- Len, kender, gyapjú feldolgozás
- Fonás, szövés
- Fonal- és textilfestés festőnövényekkel
- Nyomódúcos textilmintázás
- Hímzés
A denti textilkészítési módszerekkel az alábbi termékcsoportokat kezdték el „gyártani”:
- a Krisna-templomokban és a Krisna-hívők otthonaiban található házioltárokon az istenszobrok részére készült úgynevezett múrti-ruhák.
- ruházat a Krisna-hívőknek (főként hagyományos indiai viselet: dhótik, kurták, szárík, csadarok, gópí-szoknyák, csólik, stb.) és kiegészítők (dzsapa-zsákok, imazsákok)
- általános ruházat (kendők, sálak, ingek, szoknyák, pólók), kiegészítők (karkötők, tarisznyák, stb.)
- lakástextíliák (függönyök, ágytakarók, lepedők)
Az eddigi évek során összegyűlt tudásanyagot képzések, tanfolyamok keretében oktatják általános és középiskolás csoportoknak, felnőtteknek, valamint pályázati programok keretében még külföldi, európai résztvevőknek is igyekeznek átadni.